Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Zastávky > Dřevokombinát

zastávka č. 3

Dřevokombinát 

Na místě bývalého Dřevokombinátu stála dříve parní pila s tesařskou a stolářskou halou. Založil ji roku 1869 továrník Josef Nitsch. V jejich prostorech navíc zřídil elektrárnu, která v roce 1910 ve Vrbně poprvé rozsvítila žárovky

Pila a elektrárna Nitsch

Korkárna F. König und Söhne 1940

Korkárna F. König und Söhne

Současně (od roku 1888) se zde firma F. König und Söhne zabývala výrobou korkových zátek.

Ve stejné době (1867) byla ve Vrbně založena i další přádelna lnu, která přešla na zpracování juty. Roku 1931 byla výroba v továrně zastavena a její majitel Primavesi vyhlásil krach. O práci přišlo 456 zaměstnanců. Za druhé světové války vznikl v bývalé Jutovce zajatecký tábor.

Výstavba závodu Dřevokombinát, a. s., započala v roce 1951. Vznikla výrobna dřevotřískových desek a následně i závodní koupaliště pro veřejnost.

V roce 1969 byla uzavřena spolupráce s firmou Werzalit z tehdejšího NSR na výrobu povrchově upravovaných výrobků z třískové směsi.

V letech 1972–1977 probíhala největší stavba v novodobé historii podniku ‑ nová linka na výrobu dřevotřískových desek. Byla provedena přeložka koryta Střední Opavy, již druhá v pořadí, což se však v budoucnu mělo ukázat osudným.

V roce 1999 koupil výrobu dřevotřískových desek rakouský podnik KRONORSPAN, který linku ihned zastavil. Nepřál si totiž, aby výroba ve Vrbně konkurovala jeho vlastnímu výrobnímu programu.

Jutovka

Dřevokombinát

Zajímavost

V červenci roku 1997 postihla Vrbno a jeho okolí povodeň nebývalého rozsahu, která zanechala v areálu Dřevokombinátu spoušť na všech plochách. Důsledky návratu řeky do původního koryta byly dramatické.

 

Povodně na Dřevokombinátu v roce 1997        Povodeň v roce 1997 z mostu na Zlatohorské ulici