Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Zastávky > Lisovny

zastávka č. 2

Lisovny 

Firma Adolf Grohmann a syn - výroba

Na místě současné Husqvarny Group (2022) v minulosti fungovala kovovýroba. Založil ji v roce 1867 Adolf Grohmann, jehož původním záměrem byla výroba drátů, hřebíků a řetězů. Továrna na kovové zboží nesla název AD. GROHMANN & SOHN. V letech 1945–1948 byl podnik v národní správě a v období 1948–1954 se stal součástí národního podniku KOH ‑I‑NOOR Praha ‑ Vršovice.

V roce 1955 byl založen národní podnik Lisovny nových hmot (LNH) se sedmi závody. Postupně se stal jedním z největších zpracovatelů plastů v bývalé ČSSR.

Po roce 1989 lisovny prošly privatizací. Vznikl tak státní podnik Lisovny plastických hmot Vrbno pod Pradědem, později s. r. o. Jeho společníkem se stala firma GARDENA Manufacturing GmbH se sídlem v Ulmu (SRN), která se zaměřila na výrobu plastových zahradnických potřeb a nářadí.

Pod jejím vedením došlo k celkovému rozvoji firmy a změny názvu na Advanced Plastics, s. r. o.

Firma Adolf Grohmann a syn

Vstupní brána do závodu firmy Adolf Grohmann a syn, používaná ještě v 70. letech minulého století (před LNH)

V roce 2006 se firma začlenila do koncernu firmy Husqvarna, která se stala majitelem firmy GARDENA Manufacturing GmbH, včetně jejich výrobních závodů.

V roce 2011 byla firma přejmenována na Husqvarna Manufacturing CZ, s. r. o.

Firma Adolf Grohmann a syn na pohlednici z roku 1901

Vrbno, vlevo firma Adolf Grohmann a syn

Rodinná vila

Rodinná vila na Jesenické ulici byla vybudována Grohmannovými v roce 1930 dle návrhu vídeňského architekta Josefa Hoffmanna. Vila je od roku 2000 památkově chráněna.

Grohmannova vila v roce 1950

Josef Hoffmann

(15. 12. 1870–7. 5. 1956)

byl rakouský architekt a designér, původem moravský Němec. Navrhoval nábytek, látky, stříbrné a kovové předměty, šperky, sklo a keramiku. Byl důležitou osobností secesního hnutí ve Vídni a zakladatelem Wiener Werkstätte. Jeho dílo se vyznačuje čistotou linií a geometrickými formami. Jako architekt se zabýval především návrhy rodinných vil.

Josef Hoffmann