Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Zastávky > Niťárna

zastávka č. 8

Niťárna 

Podnikatelé Johann Adolf Weiss a Ferdinand Rössler založili společnými silami v roce 1800 výrobnu nití Weiss & Rössler. Firma se ve svém odvětví stala nejvýznamnějším podnikem v celém Rakouském Slezsku. Její lněné nitě se prodávaly výhradně ve Vídni.

Továrna Weiss und Grohmann v roce 1855

Nejstarší výrobní budova bývalého bělidla příze a lněných nití z roku 1800 je kulturní památkou ČR.

Na růstu firmy se dále výrazně podílel její zaměstnanec Johann Josef Grohmann, původem ze severočeské Krásné Lípy, který zde uplatnil své obchodní schopnosti a zkušenosti s bělením lnu. Po sňatku s Rösslerovou adoptivní neteří Amalií se stal v roce 1817 spolumajitelem této společnosti, která od roku 1846 nesla název Weiss und Grohmann. Firmu dále úspěšně rozvíjel a modernizoval. Nechal dovézt nové stroje z Anglie, aby mohl vybudovat mechanickou niťárnu, a pořídil parní stroj o výkonu 35 koňských sil. Století páry tak vstoupilo do Vrbna pod Pradědem.

V roce 1883 se rodina Grohmannova stala jediným vlastníkem vrbenské továrny, která pokračovala pod názvem Grohmann & Co. (GROKO). Původní firma Weiss und Grohmann zanikla.

Grohmann & Co.

Grohmann & Co.

Expedice ve firmě Grohmann & Co.

Grohmannovi vlastnili továrnu až do konce druhé světové války. Posledním majitelem byl Friedrich Grohmann, který byl nucen odejít i s rodinou v roce 1945. Následně byl německý majetek zestátněn.

Firma pak několikrát změnila svůj název. V roce 1952 byla přejmenována na Závody Stanislava Kostky Neumanna, n.p. (SKN), podle režimem protežovaného básníka té doby.

Od roku 1991 je majitelem areálu současná firma Odetka, a. s. Zabývá se výrobou pleteného zboží, jako jsou např. tkaničky, šňůry, sítě, chirurgická příze, knoty, popruhy aj.

Vila Friedricha Grohmanna

Vila Friedricha Grohmanna od architekta Josefa Hoffmanna

Děti Friedricha Grohmanna ve 20. letech minulého století, syn Hansjörg, Eleonora a Eva

Tuto vilu si v letech 1921–1922 nechal postavit Friedrich Grohmann u své továrny Grohmann & Co., podle návrhu známého vídeňského architekta Josefa
Hoffmanna. Dnes je vila kulturní památkou.

Barokní zámeček ve Vrbně byl vybudován v 17. století pány z Vrbna. Nový majitel, podnikatel Ferdinand Rössler, jej nechal na konci 18. století přestavět v empírovém slohu.

Stavba je památkově chráněna.

zámeček.JPG

Zajímavost

V roce 1821 se vlastníkem zámečku stal továrník Johann Josef Grohmann, který si vzal za ženu Rösslerovu adoptivní neteř Amálii. Po svatbě se novomanželé nastěhovali do rozsáhlého křídla stavení. Zde se jim později narodila většina ze třinácti dětí.