Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Zastávky > Hrobky významných průmyslníků

zastávka č. 5

Hrobky významných průmyslníků 

Na místním hřbitově zůstaly zachovány rodinné hrobky významných vrbenských průmyslníků:

  • Hrobka rodiny Josefa Grohmanna
  • Hrobka rodiny Emila Grohmanna
  • Hrobka rodiny Huga Grohmanna
  • Hrobní kaple Josefa Adolfa Weisse
  • Hrobní kaple Marca Aurelia Rösslera, syna Ferdinanda Rösslera
  • Hrobka rodiny Josefa Nitsche
  • Hrobka rodiny Adolfa Richtera
  • Hrob rodiny Morize Richtera

Areál hrobky Josefa Grohmanna V areálu hrobky Josefa Grohmanna z 2. poloviny 19. století jsou pochováni: jeho manželka Amalie, rozená Rösslerová, synové Quido s manželkou Emmou, rozenou Wagnerovou, a Josef, dcera Wilhelmina a také vnučka Judita a vnuk Viktor.

Hrobka rodiny Emila Grohmanna V hrobce rodiny Emila Grohmanna z roku 1905 jsou pochováni: manželka Ilse, dcera Emmy, provdaná Bibusová, synové Erich a Kuno.

Hrobka rodiny Adolfa Richtera Hrobka rodiny Adolfa Richtera

Památkově chráněné kaple

Hrobní kaple Marca Aurelia Rösslera zapuštěná v hřbitovní zdi Hrobní kaple Marca Aurelia Rösslera z roku 1817 je zapuštěná v hřbitovní zdi. Památkově chráněno

Hrobní kaple Josefa Adolfa Weisse a M. Viktorie Weissové Hrobní kaple Josefa Adolfa Weisse a M. Viktorie Weissové z roku 1815 je vestavěná do ohradní hřbitovní zdi. Památkově chráněno

Pomník pro Fanny

Čtyřicátá léta 19. století přinesla rodině Josefa Grohmanna smutné události. V listopadu 1842 zemřela na spálu jejich dcerka Wilhelmina a krátce po ní teprve tříletý syn Rudolf.

Za necelé tři roky je následovala také těžce nemocná maminka Amálie, která skonala po operaci v Opavě. Bylo jí pouhých sedmačtyřicet let. Jejich hospodyně Fanynka Schildová se ochotně ujala výchovy jedenácti polosirotků a obětavě se o všechny starala po zbytek svého života.

Grohmannovi si za to Fanynky velmi vážili a jako poděkování a úctu za její čtyřicetiletou službu a přátelství, kdy byla rodině nepostradatelnou oporou, jí nechali postavit před svou rodinnou hrobkou pomník.

Rodinná tragédie

Manželům Ferdinandovi a Josefě Rösslerovým se 30. října 1815 narodil syn Marcus Aurelius. K neštěstí rodičů však již v březnu 1817, teprve po roce a půl života, zemřel na astmatický záchvat. 

Možná i proto, aby zmírnili své utrpení, adoptovali neteř Amálii, dceru obchodníka Josefa Rösslera a jeho manželky Elisabeth Palmeové z Krásné Lípy. Amálii osud později spojil s Josefem Grohmannem.